Εκπαιδευτικές επισκέψεις - Περίπατος

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκέφτούν το πάρκο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης <<Αντώνη Τρίτση>> κατα τη διάρκεια σχολικού περιπάτου την Τετάρτη 27/2/2013

Το Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνη Τρίτση» βρίσκεται στη θέση με το τοπωνύμιο «Πύργος Βασιλίσσης» στο δυτικό τμήμα του αστικού ιστού της Αθήνας. Αποτελεί το μεγαλύτερο οργανωμένο πνεύμονα πρασίνου στον αστικό ιστό της Αθήνας, συνολικής έκτασης περίπου 1.200 στρεμμάτων.

Η ύπαρξη του υγρού στοιχείου σε μεγάλη έκταση του Πάρκου, τόσο με τη μορφή των έξι τεχνητών λιμνών του, όσο και του ομοίως τεχνητού καναλιού, που εξασφαλίζει τη ροή του νερού μεταξύ των λιμνών και την ανακύκλωσή του, καθώς και η πλούσια χλωρίδα και πανίδα του πάρκου, το καθιστούν έναν πραγματικά σπάνιο θησαυρό φυσικού κάλλους με στοιχεία μοναδικά για ολόκληρη την Αττική.

περισσότερα εδώ